DRODZY SENIORZY
Jak bezpiecznie zrobić zakupy
1. Ustal wszystko zdalnie. Umawiając się na zrobienie zakupów, wszystkie sprawy omów z wyprzedzeniem – telefonicznie albo przez internet. Dowiedz się, co dokładnie kupić i gdzie, jak się rozliczycie, gdzie pozostawisz zakupy. Najbezpieczniejsza forma rozliczenia to gotówka – osoba, której pomagasz, może zostawić wyliczoną kwotę w kopercie przed drzwiami. Jeśli nie ma przy sobie gotówki, możecie rozliczyć się przelewem albo odłożyć rozliczenie na bezpieczniejsze czasy, choć nie są to rozwiązania dobre w przypadku, gdy się nie znacie. Nigdy nie bierz karty płatniczej od osoby, której pomagasz. Jeśli zakupy dotyczą leków, pamiętaj o tym, że recepty zawierają dane wrażliwe, które wymagają szczególnej ochrony.
Umawiając się na wykupienie leków, nie zapomnij o odebraniu tzw. wydruku informacyjnego, mejla z e-receptą albo 4-cyfrowego kodu, jeśli e-recepta przyszła w formie smsa. W tym ostatnim przypadku potrzebny będzie tez PESEL osoby, na którą recepta została wystawiona – takie recepty wykupuj tylko swoim bliskim. Więcej o e-receptach znajdziesz na stronie pacjent.gov.pl.
2. Unikaj bezpośredniego kontaktu. To ważne, żeby pomagając, przypadkiem nie zaszkodzić. Dlatego pieniądze, listę zakupów, receptę i w końcu same zakupy i rachunek zostawiajcie w ustalonym wcześniej czasie i miejscu, np. pod drzwiami osoby, której pomagasz.
3. Kupuj lokalnie. Wybieraj najbliższe miejsca na zakupy. Najlepiej, by było to jedno miejsce, w którym możesz kupić wszystko, o co Cię poproszono. W drodze do sklepu unikaj środków transportu zbiorowego, najlepiej poruszaj się pieszo, rowerem lub – jeśli to możliwe – własnym samochodem.
4. Kupuj tylko to, co masz na liście. Jeśli w sklepie czegoś nie będzie, ustal telefonicznie z osobą, które pomagasz, czy możesz to zastąpić czymś innym.
5. Zachowuj zasady bezpieczeństwa. Podczas zakupów i ich doręczania używaj jednorazowych rękawiczek, noś maseczkę ochronną na twarzy i zachowuj minimum 2-metrowy odstęp od innych osób.
6. Używaj toreb dostępnych w sklepie. Nie używaj torby wielokrotnego użytku – do przenoszenia zakupów wykorzystaj torby dostępne na miejscu. Doradź osobie, której pomagasz, aby po rozpakowaniu zakupów je wyrzuciła.
7. Zaleć dezynfekcję zakupów. Poproś, aby po odebraniu zakupów w miarę możliwości zdezynfekować produkty: plastikowe i kartonowe opakowania przetrzeć płynem do dezynfekcji, słoiki i puszki przelać wrzątkiem, produkty wyjąć z opakowań sklepowych i przełożyć do własnych (np. ryż, kasza, mąka), warzywa i owoce przelać wrzątkiem lub odstawić na kilka dni np. na balkon, a pieczywo włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180 st. C na maks. 2 minuty. Więcej informacji na temat standardów higienicznych znajdziesz na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.
8. Zachowaj rachunek. Pamiętaj, żeby do przekazywanych zakupów dołączyć rachunek. Zanim jednak go przekażesz, zrób mu zdjęcie – będzie pomocny przy rozliczeniu.
9. Zakupy zostaw przed drzwiami. Daj sygnał telefonicznie lub dzwonkiem do drzwi (pamiętając o rękawiczkach ochronnych) – ważne, abyście przy tej okazji nie mieli bezpośredniego kontaktu.
10. Zdejmij i wyrzuć rękawiczki. Przed wejściem do domu zdejmij w prawidłowy sposób rękawiczki jednorazowe (instrukcja) i wyrzuć je do kosza. Ważne, abyś w tych rękawiczkach nie dotykał/-a już niczego. Jeśli jednak tak się stanie, pamiętaj o zdezynfekowaniu tych miejsc odpowiednim płynem (płyn dezynfekujący możesz zrobić samodzielnie).
11. Umyj ręce. Po wejściu do domu umyj ręce mydłem pod bieżącą wodą przez 20-30 sekund. Wszystkie rzeczy, których dotykałeś/-aś podczas zakupów (komórka, klucze do samochodu i domu, portfel i karta), zdezynfekuj, najlepiej przecierając je płynem.