Kurs komputerowy dla średniozaawansowanych


Internet może być przydatny w codziennym życiu, nie zastępować tradycyjnych rozrywek, a je uzupełniać i pomagać w borykaniu się z codziennością. Kurs komputerowy dla średniozaawansowanych prowadzony na Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku przedstawia te sposoby wykorzystania komputera i Internetu, które rzeczywiście są przydatne codziennym życiu. Poniżej zostały przedstawione niektóre z nich.

Porady w Internecie

Usychają nam warzywa, kwiaty w ogródku i nie wiemy dlaczego. A może dostaliśmy szczepkę nowej rośliny i nie wiemy, jak ją uprawiać? Naszemu kotu czy psu coś dolega i nie wiemy, czy iść z nim do weterynarza? Możemy się zapytać o to znajomych przez Internet lub wyszukać informacje.


Efektywne szukanie

Niemal każdy umie posłużyć się wyszukiwarką Google. Firma cały czas dba o to, aby jak najlepiej zrozumieć intencje użytkownika i dać najlepszą odpowiedź. Jednak każdego dnia Internet jest karmiony nowymi treściami. Warsztat będzie poświęcony zaawansowanym sposobom zadawania pytań Google, aby jak najszybciej uzyskać najlepszą odpowiedź. W trakcie warsztatu pokazane zostaną także rozszerzenia do przeglądarek ułatwiające korzystanie z Internetu.


Biblioteka w komputerze i komórce

Majątkowe prawa autorskie wygasają 70 lat po śmierci twórcy, więc wiele książek uznanych twórców jest już dostępnych w Internecie za darmo i codziennie ich przybywa. Największa polska biblioteka cyfrowa dobiega już do 4 milionów obiektów. I co dla niektórych ważne: książki dostępne w komputerze luk telefonie mogą mieć literki dowolnych rozmiarów. W Internecie są nie tylko książki do czytania, ale także do słuchania. Są przydatne dla tych, którym szybko wzrok się męczy oraz tych, którzy mają oczy lub ręce zajęte innymi czynnościami. Podczas zajęć przy komputerze uczestnicy pobuszują po różnych półkach bibliotecznych.


Wykroje, wzory sprzed 100 lat i więcej

Buszując w bibliotekach cyfrowych, można natknąć się na bardzo dużo ciekawych rzeczy jak gazety przypominające Burdę. Znajdziemy wykroje ubrań, wzory do haftowania, szydełkowania czy wzory jak udrapować zasłonę. A jak nie chce nam się samemu szyć, to zawsze można ściągnąć ładną starą grafikę z XIX wiecznego żurnala.


Poradniki, przewodniki, podręczniki

W bibliotekach cyfrowych znajdują się różne książki z XIX i początków XX wieku. Osoby poszukujące jak wykonywano, naprawiano różne przedmioty w tych czasach na pewno znajdą coś dla siebie.


Radio w Internecie

Zmieniają się standardy odbioru telewizji, a także radia. Odbiorniki się psują, pojawiają się nowe zakłócenia, i coraz gorzej odbiera się ulubione audycje. Może warto spróbować zainstalować swoje stacje radiowe w komórce?
Powstają też nowe stacje dostępne tylko za pomocą Internetu. Może tam też znajdziemy coś dla siebie?
No i telefon jest mniejszy i poręczniejszy. Zawsze możemy go zabrać ze sobą.


Mapy i nawigacja

Dzieci wracają z urlopu? Na którą godzinę przygotować się z powitaniem? Będą bardzo umęczeni staniem w korkach? A może sami gdzieś się wybieracie na wycieczkę samochodem, publicznymi środkami lokomocji lub na piechotę? Co tam warto zwiedzić, gdzie kupić jakąś potrzebną rzecz. Podczas grzybobrania znaleźliście miejsce z dużą ilością grzybów i chcecie tam znów trafić za rok? W każdym z tych przypadków mapy w komórce mogą pomóc. Chyba że podróż odbywa się samolotem, to wtedy na komórce można sprawdzić, czy lot nie jest opóźniony.


Rozkład jazdy

Jak nie lubisz się spóźniać na autobus czy pociąg, to warto mieć pod ręką rozkład jazdy te środki lokomocji. A może można prościej? Może nawet na bieżąco wiedzieć, czy pociąg przyjedzie o czasie? Może pozwolić, aby nasz telefon podpowiedział nam wygodniejsze połączenie? Takie gdzie jest mniej do przejścia na piechotę lub nie trzeba długo czekać?


Prognoza pogody

Czasami z niepokojem spoglądamy w niebo, polujemy na prognozę pogody w telewizji, aby sprawdzić, czy dziś warto umyć okna lub pojechać z samochodem do myjni. Nie musimy wysłuchiwać się w radio czy telewizor. W Internecie możemy znaleźć bardzo dokładne, nawet godzinowe prognozy pogody dla danej miejscowości, a także dłuższe np. 16-dniowe. Możemy również na bieżąco obserwować czy burza lub ulewa do dojdzie do naszego domu czy też przejdzie bokiem. I już nie musimy w biegu w deszczu chować prania pod dach.


Pogaduchy ze znajomymi, rodziną

Do bezproblemowego kontaktu telefonicznego już się przyzwyczailiśmy, a jeszcze nie tak dawno telefon w domu był rzadkością. Teraz mamy możliwość nie tylko słyszeć, ale i widzieć naszego rozmówcę. Co więcej, może być ich kilkoro jednocześnie. Możemy w większym gronie omówić ważne sprawy lub poplotkować. Dla wielu osób to nie nowość, bo dzieciaki w czasie pandemii odbywały w ten sposób lekcje. Jednak różnorodność systemów do spotkań online może powodować zagubienie, a samodzielne zestawienie takiego połączenia na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne. Kurs komputerowy dla średniozaawansowanych umożliwia wypróbowania prostych połączeń wideo na swoich komórkach lub laptopach.


Facebook nie jest dla już młodzieży

Facebook powstał prawie 20 lat temu, więc przez młodzież uznawany jest za staroć. Oni mają swoje Instagramy i TikToki. A Facebook dorósł i stał się ciekawą aplikacją dla dojrzałych osób. Oczywiście, jak wszędzie, zdarzają się różni wariaci, ale wiele środowisk hobbistów używa go jako podstawowe medium komunikacji. Można tu spotkać grupy entuzjastów starej porcelany, zabytkowych samochodów czy szydełkowania lub haftowania. Fizyczna odległość nie stanowi problemu, a i język przestaje być barierą dzięki coraz efektywniejszym algorytmom tłumaczenia. Gdy łączy hobby, dzięki Facebookowi granice prawie nie istnieją. Na zajęciach uczestnicy będą mogli zobaczyć, czy znajda interesujące ich grupy. Osobom, którym Facebook się spodoba, zostanie udzielona pomoc w założeniu konta.


Kino, teatr, filharmonia

W Internecie można obejrzeć zupełnie za darmo wiele filmów zarówno fabularnych jak i rejestracji różnych wydarzeń czy wykładów. Dostępne są pozycje z tzw. wysokiej i niskiej kultury, od Filharmoników Wiedeńskich do występów kabaretowych. Podczas zajęć uczestnicy praktycznie przećwiczą wyszukanie interesujących ich pozycji oraz uzyskają pomoc w doborze słuchawek, czy głośników oraz czy i jak można się podłączyć do swojego domowego telewizora.


Zakupy niekoniecznie w sieci

Trudno przekonać się do zakupów przez Internet. Nic dziwnego, zawsze lepiej jest obejrzeć towar, nim go się kupi. Też nie zawsze kupujący czuje się komfortowo, płacąc w ciemno.
Jednak Internet można wykorzystać do porównania cen w kilku miejscach, porównania cech produktów czy obejrzenia gazetki z promocjami przed pójściem do sklepu.
Czasami też jednak decydujemy się zrobić zakupy w sieci, bo tam mamy znacznie szerszy wybór towarów: na przykład tkanin, włóczek czy nasion do wysiania w ogródku.


Gry w Internecie

Aby poczuć się jak pilot w kokpicie prawdziwego samolotu lub kierowca bolidu wyścigowego potrzebny jest nowoczesny komputer i dodatkowe urządzenia. Także, aby odczuć satysfakcje z osiągnięć w tych dziedzinach, przydaje się duża dawka refleksu. Jednak jest cała gama gier dostępnych na zwykłe telefony mogąca zadowolić różne gusta. Można wczuć się w rolę cesarza Rzymu lub rolnika zarządzającego dużym gospodarstwem. Są dostępne wciągające gry logiczne w tym zaawansowane szachy i szarady słowne. Można grać samemu i w całych zespołach po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. A także można znaleźć proste, ale atrakcyjne gry, które umilą podróż lub pomogą nie zasnąć przy miarowym stukocie kół kolejki. Wiele z nich jest dostępnych za darmo.



Kurs komputerowy dla średniozaawansowanych w okresie październik — grudzień odbywa się w piątki w godzinach 12.00-14.00


Chcemy informować o najnowszych wydarzeniach organizowanych przez Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiecujemy nie wysyłać niechcianych listów.

Exit mobile version