Warsztaty fotograficzne

Warsztaty fotofraficzne przy Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Uprawa ogródka, opieka nad wnuczkami, sport…, to tylko niektóre aktywności senioralne.

Jedną z takich form aktywności jest fotografia, która rozwija indywidualną umiejętność posługiwania się aparatem fotograficznym, oraz kreatywność w postaci poszukiwania ciekawych kadrów i poprzez eksperymentowanie z ustawieniami aparatu.

Jest to aktywność dla całych pokoleń od babć i dziadków po wnuczki.

Kiedy w 2012 r. zaczęliśmy prowadzić warsztaty fotograficzne na Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, spodziewaliśmy się raczej sceptycznej reakcji seniorów. Myśleliśmy, że usłyszymy: jestem za stara/y, to nie dla mnie, to dla młodszych.

Okazało się wręcz przeciwnie. Seniorzy bardzo szybko złapali tego bakcyla fotografii. W krótkim czasie przestawili się z prostych aparatów typu kompakt na zaawansowane lustrzanki i zaczęli świadomie i kreatywnie fotografować eksperymentując ustawieniami aparatu.

Niedługo po tym słuchacze prezentowali już swoje zdjęcia na wystawach zarówno grupowych jak i autorskich. Mało tego zaczęli wygrywać konkursy na szczeblu miejskim i powiatowym, rywalizując z zawodowymi fotografami.

Niektórzy kursanci jak np.: Krystyna Bartosik, Janina Kumińska, Eugenia Wieczorek, Jolanta Klejment, Zbigniew Oczkowicz, Czesław Karpiński i Czesław Wroniak publikują swoje zdjęcia w mediach lokalnych i ogólnopolskich zarówno drukowanych jak i internetowych. Prace słuchaczy wykorzystywane są również w materiałach promocyjnych Urząd Miasta Legionowo oraz Powiatu Legionowskiego. Zaś  zdjęcia Marii Wal i Czesława Wroniaka zobaczyć można również w materiałach promujących gminę Serock i Zalew Zegrzyński.

A co mówi o warsztatach fotograficznych jeden z seniorów – Zbigniew Oczkowicz: „Mam już te swoje lata i idąc na emeryturę i kiedy już byłem na niej nie wiedziałem, co z czasem zrobić. I zobaczyłem takie ogłoszenie, że jest nauka fotografii. Zainteresowałem się tym i poszedłem na zajęcia. Wciągnęło mnie to. Przez rok czasu mówili mi co i jak, na początku nie wiedziałem, co znaczy ISO, przysłona itp.

Na uniwersytecie trzeciego wieku spotkałem wspaniałą grupę. No i zaczęło się, pobudzili całą moją wyobraźnię. Zacząłem fotografować to i owo i różne rzeczy spontanicznie. A później zacząłem na komputerze to obrabiać. I okazało się, że coś wyszło. I tak się moja przygoda z fotografią zaczęła. Teraz chodzę gdzieś po wertepach, wodach, lasach i podglądam co się tam dzieje robiąc zdjęcia. Sprawia mi to dużo satysfakcji”.

W roku akademickim 2023/24 na LUTW ze względu na to, że w dzisiejszych czasach wszyscy mają aparat w telefonie i z niego często korzystają, warsztaty fotograficzne odbywają się pod kątem fotografii mobilnej. Prowadzi je Zbigniew Oczkowicz razem z zaproszonymi reporterami prasowymi i telewizyjnymi ze Stowarzyszenia Polskich Mediów i TV Dolny Śląsk Piotr Żyła i Bartosz Karwacki.

Podczas tych warsztatów seniorzy poznają funkcje aparatu w smartfonach oraz specyfikę fotografii mobilnej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version