W ramach warsztatów i porad krawieckich można się dowiedzieć:
- jak pomóc sobie samej w przeróbkach ubrań, pościeli, zasłon, obrusów;
- obsługa maszyny do szycia
- pomysły na zmiany
- najprostsze wykonania zadań
- jak dobierać właściwe tkaniny do pomysłów krawieckich;
- tkaniny sukienkowe
- tkaniny wełniane
- jak stworzyć prosty wykrój na stroje dla siebie;
- pobieranie wymiarów
- korzystanie z oferty w „Burdzie”
- jak dobierać fasony strojów do różnych sylwetek;
- jak nadążać za modą z własnym wyposażeniem szafy;
Warsztaty karawieckie – historia powstania zajęć na LUTW
Kiedy w marcu 2020 roku koronawirus zaczął panoszyć się na dobre, a na rynku trudno było zaopatrzyć się w produkty ochrony osobistej, powstała pilna potrzeba rozwiązania tego problemu.
Wiadomo już było, że najbardziej narażeni na zakażenie są osoby starsze, słabe, obciążone dodatkowymi schorzeniami.
Grono aktywistów Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjęło decyzję o zorganizowaniu akcji szycia maseczek. Pomysłodawcą akcji był dyrektor – Roman Biskupski, a władze miasta udostępniły do tego celu maszyny do szycia. W szybkim tempie, dzięki kontaktom koleżeńskim, koleżanka Basia Kasiak zorganizowała grupę chętnych do szycia maseczek w domu. W ciągu kilku tygodnie udało się uszyć ponad 1000 sztuk maseczek, które pomogły zabezpieczyć seniorów naszego miasta.
Aktywność społeczna rozkwitła!
Po zakończeniu tej akcji została chęć do działania i sprzęt – maszyny do szycia. Powstał pomysł utworzenia warsztatów krawieckich przy LUTW. Niemal natychmiast zebrała się grupa pań chętnych do nauki podstaw szycia lub doskonalenia swoich umiejętności. Pomysł i program działań opracowała koleżanka B. Kasiak.
Na warsztaty krawieckie składały się:
– nauka prostego szycia z wykorzystaniem różnych funkcji maszyny do szycia:
– zapoznanie się z podstawami tworzenia wykrojów na fartuszki gospodarcze przydatne w każdym domu, na spódniczki i inne proste stroje.
W trakcie cotygodniowych spotkań środowych stworzył się aktywny, zwarty zespół, który połączyła życzliwość i koleżeństwo. Każde zajęcia miały atrakcyjny przebieg. Nie zabrakło skupionej pracy, ciekawych pogawędek i gorącej kawy. Uczestniczki kończyły warsztaty i już planowały następne. Efektem kilkunastu środowych spotkań było uszycie przez uczestniczki woreczków na drobiazgi, prostych serwetek z ładnym wykończeniem rogów, fartuszków gospodarczych i obrusów na stoły brydżowe.
W planie było szycie spódniczek, lecz sytuacja pandemiczna zaostrzyła się i wszystkie działania LUTW zostały czasowo zawieszone, warsztaty krawieckie również.
Wszystko, czego nauczyłyśmy się podczas powyższych zajęć, już teraz przydaje nam się w życiu codziennym, a nawiązane nowe znajomości rozszerzyły nasze otwarcie na ludzi.
Niecierpliwie czekaliśmy na wznowienie warsztatów krawieckich, które nastąpiło w październiku.
Wszystkich zainteresowanych robótkami ręcznymi, szyciem własnoręcznym, zapraszamy do obejrzenia
filmów instruktażowych z szycia «Czas Seniora» na stronie Legionowskiego Uniwersytetu III wieku (w części Wirtualny Uniwersytet)
Dorota Baranowska
Członek Legionowskiego Uniwersytetu III Wieku
Chcemy informować o najnowszych wydarzeniach organizowanych przez Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiecujemy nie wysyłać niechcianych listów.