Jak bezpiecznie wyprowadzać psa na spacer?


Jak bezpiecznie wyprowadzać psa na spacer ?

Możesz pomóc swoim sąsiadom, wyprowadzając ich psa na spacer (codziennie lub raz na jakiś czas). Możesz czasowo adoptując zwierzęta osób, które z powodu kwarantanny, pobytu w szpitalu lub zwiększonego ryzyka wynikającego z zarażenia, nie mają możliwości w pełni zadbać o potrzeby swoich czworonożnych przyjaciół. Ale na to nie każdy może sobie pozwolić – dla właścicieli psów najczęściej wystarczającym wsparciem będzie po prostu zabranie go na dwór. Jak zrobić to bezpiecznie? Przestrzegaj kilku zasad.
 
1. Umów się na spacer zdalnie, np. telefonicznie. Możesz wtedy ustalić stałe godziny spacerów, by w dłuższej perspektywie ułatwić sobie i osobie, której pomagasz, współdziałanie.
 
2. Poznaj psa. Podczas pierwszej rozmowy dowiedz się, jak pies zachowuje się na spacerze, na co zwracać uwagę, czego przestrzegać – to może pomóc uniknąć trudnych sytuacji na dworze.
 
3. Odbierz psa sprzed drzwi. Gdy przyjdzie czas spaceru, najlepszą strategią jest wystawienie za drzwi psa z już założoną obrożą (dobrze, by były na niej także dane kontaktowe właściciela) i przypiętą do niej smyczą.
 
4. Noś rękawiczki. Choć zgodnie z wytycznymi WHO zwierzęta domowe nie przenoszą wirusa, to możesz jednak przenieść zarazki przez smycz czy obrożę. Dlatego miej rękawiczki na sobie podczas całego spaceru. Wyprowadzając psa, nie powinieneś/-aś bezpośrednio dotykać smyczy, obroży ani samego zwierzęcia.
 
5. Zawiąż psu żółtą wstążkę. To znak dla innych osób spacerujących z psami, aby do Was nie podchodziły – nie chodzi o ryzyko zarażenia, tylko o informację, że pies nie jest nasz i może nie czuć się komfortowo w kontakcie z innymi zwierzętami pod nieobecność swojego właściciela.
 
6. Nie spuszczaj psa ze smyczy. Chyba że znasz go od dawna lub wyprowadzasz na tyle długo, by dobrze poznać jego zwyczaje. Psy w towarzystwie obcych osób mogą czuć się niepewnie, zachować nietypowo w tej nowej dla nich sytuacji – nie ma co ryzykować ucieczki i poszukiwań, a także dokładać zmartwień właścicielom!
 
7. Uprzedź właściciela o powrocie ze spaceru. Kończąc spacer, daj sygnał telefonicznie (uwaga na dotykanie telefonu w rękawiczkach, by w ten sposób nie przenieść zarazków ponownie na smycz) lub przez domofon, że pies niedługo będzie czekał pod drzwiami.
 
Jak dać sygnał, że chcesz pomóc w wyprowadzaniu psów? Możesz wywiesić ogłoszenie w swoim sąsiedztwie, zgłosić się do instytucji, które pomogą w nawiązaniu kontaktu (np. schroniska dla psów, urzędy gmin czy organizacje zrzeszające wolontariuszy w Twojej okolicy) lub poszukać w mediach społecznościowych, np. grup takich jak Pies w koronie czy lokalne grupy akcji Widzialna Ręka.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *