Bezpieczne podróże (także egzotyczne) dla seniorów


16 maja wykład otwarty Bezpieczne podróże (także egzotyczne) dla seniorów poprowadził Konrad Radzikowski specjalista ds. medycyny podróży w Imed Polska. Od 25 lat zajmuje się zawodowo problemem zdrowia osób podróżujących i bezpieczeństwa podróżowania.
Zbliża się sezon urlopowy, niektórzy z nas wybiorą się w bliższe i dalsze rejony świata na wypoczynek. Co zrobić, aby był on bezpieczny dla podróżników? Wyjazd nawet do krajów europejskich i basenu Morza Śródziemnego może się wiązać z zagrożeniami zdrowotnymi. Wcale nie muszą to być bardzo egzotyczne kraje. Nie tylko podróżni są narażeni na kontakt z obcymi patogenami. Można zostać także poczęstowanym (dosłownie i w przenośni) na miejscu przez powracających z urlopów. Ochrona przed niektórymi zagrożeniami jest taka sama za granicą jak i w Polsce. Przykładowo, preparaty odstraszające przed śmiertelnie groźnymi w rejonach gorących komary, są równie skuteczne w naszych lasach i nad jeziorami. Działają także na kleszcze, które stają się u nas poważnym zagrożeniem. Wykładowca poświęcił tym i podobnym środkom nawet więcej uwagi niż samym szczepieniom przed innymi zagrożeniami w krajach egzotycznych.

Medycyna podróży to nie tylko wiedza o obowiązkowych szczepieniach w różnych krajach, ale także jakie lekarstwa i preparaty powinno się mieć w podręcznej apteczce i na jakie zasady higieny należy zwrócić uwagę. Ponadto ośrodki medycyny podróży wydają Międzynarodowe Książeczki Szczepień tzw. Żółte książeczki, obowiązujące przy wyjazdach do niektórych krajów.

Optymalnie na wizytę u specjalisty z zakresu medycyny podróży należy umówić się 6-8 tygodni przed wyjazdem. Jest to czas pozwalający na dobranie odpowiedniej profilaktyki i przeprowadzenie potrzebnych szczepień.

Bezpieczne podróże (także egzotyczne) dla seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *