Biblioteki w Internecie


W Legionowskim Klubie Historyków Rodzin (genealogicznym) działający w ramach Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku 7 marca o godzinie 17.00 odbędzie się wykład „Biblioteki w Internecie”.

Historia rodziny to nie tylko suche dane na podstawie aktów metrykalnych. Wiele informacji można zdobyć, czytając stare gazety, wspomnienia, reportaże. Biblioteki w Internecie oferują nie tylko możliwość czytania strona po stronie, można szukać także po nazwisku.
Podczas wykładu zostaną przedstawione najważniejsze biblioteki cyfrowe przydatne w poszukiwaniach genealogicznych oraz mechanizmy efektywnego ich przeszukiwania.

Niemal każda większa organizacja naukowa i biblioteka ma swoją bibliotekę cyfrową. Największą z nich ma Biblioteka Narodowa. Biblioteka cyfrowa Polona, która w udostępnia prawie 4 miliony obiektów. Stanowi prawie połowę zasobów bibliotek cyfrowych polskich instytucji kultury zrzeszonych w Federacji Bibliotek Cyfrowych, który wynosi 8,4 milionów pozycji. Za dramo i bez żadnych ograniczeń udostępniane są pozycje bez praw autorskich, czyli w przybliżeniu można powiedzieć prawie wszystko co zostało opublikowane przed II wojną światową. Pozycje chronione przez prawo autorskie są dostępne na platformie Academika dostępnej na przykład w bibliotece legionowskiej Poczytalni przy dworcu PKP.
W bibliotekach cyfrowych można znaleźć nie tylko książki. Są tam dostępne również, grafiki, rysunki, zdjęcia, kartki pocztowe, mapy, nuty, śpiewniki i czasopisma. Stare gazety są bardzo ciekawym zbiorem, często wykorzystywanym przez osoby w najróżniejszy sposób zainteresowane historią. Na przykład znajdują się tam XIX wieczne „Burdy” nie tylko z wykrojami strojów, ale i poradami jak uszyć zasłony, wydziergać poduszki itp.

Wykład przypada akurat w czasie Międzynarodowego Tygodnia Książki Elektronicznej, który od 2004 roku odbywa się w pierwszy pełny tydzień marca, czyli w tym roku przypada w dniach 5-11 marca. To święto ma na celu promocję i popularyzację książek elektronicznych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *