Geneza Wirtualnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Kawiarenta Internetowa Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Legionowski Wirtualny Uniwersytet Trzeciego Wieku

Mija dokładnie dziesięć miesięcy od dnia kiedy kierownictwo Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku podjęło decyzję o utworzeniu dla swoich słuchaczy wirtualnych zajęć pokazywanych na naszej stronie. Nazwaliśmy to działanie Wirtualny Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Dziesięć miesięcy to dobry okres, aby patrząc w przeszłość dokonać podsumowania efektów funkcjonowania tego przedsięwzięcia.

Wtedy w kwietniu powodem takiego działania był lockdown ogłoszony przez władze naszego kraju i koronawirus, który wystraszył wszystkich nas a przede wszystkim naszych słuchaczy i seniorów w całym mieście Legionowo. Pamiętacie, że w tamtym czasie dziennie zachorowania to średnio 260 osób, aktualnie nie wiemy nawet ilu z nas choruje.

Dzięki współpracy i życzliwości legionowskiej telewizji i osobistemu zaangażowaniu operatora Aleksandrowi Wasikowi i redaktorowi Waldemarowi Siewczyńskiemu udało się nagrać i powiesić na stronie naszego Uniwersytetu pierwszy film dla naszych słuchaczy. Z satysfakcją muszę stwierdzić, że przedsięwzięcie spotkało się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i mieszkańców naszego miasta. Otrzymaliśmy wsparcie i możliwość promocji ze strony naszej Federacji Uniwersytetów Trzeciego w Nowym Sączu i osobiście Pani przewodniczącej Wiesławy Barczyk, za co serdecznie dziękujemy. Odezwały się również i ciepło ocenili nasze przedsięwzięcie koleżanki i koledzy z innych części naszego kraju. Muszę tu wspomnieć o długiej rozmowie i życzliwych radach pana dr. Zdzisława Szkutnika z Poznania. Wszystkim serdecznie dziękujemy i liczymy na dalsze w tym krytyczne uwagi.

Udało się nam przez te kilka miesięcy skupić wokół naszego przedsięwzięcia wiele osób, które w ramach wolontariatu przygotowywały poszczególne odcinki naszego „Czasu Seniora”. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wykłady mgr. Zbigniewa Szymańskiego pracownika Akademii Finansów i Biznesu Vistula z Pułtuska, która to jest Patronem Naukowym naszego Uniwersytetu. Podziękowania również dla Bartka Karwackiego i Piotra Żyły prowadzących warsztaty fotograficzne , Andrzeja Karskiego prowadzącego warsztaty kulinarne, Adama Bazyli warsztaty komputerowe i wszystkich pozostałych koleżanek i kolegów biorących udział w budowaniu Wirtualnego Uniwersytetu.

Uniwersytet Wirtualny nie mógłby powstać i działać gdyby nie wsparcie Prezydenta Romana Smogorzewskiego i Pani Naczelnik Ewy Miller-Kochańskiej oraz Ani Szwarczewskiej z Wydziału Promocji, którzy wspierają i pomagają nam bardzo, za co serdecznie dziękujemy w imieniu słuchaczy naszego Uniwersytetu.

Dziękujemy za przekazanie nam 20 zestawów komputerowych , które wypożyczamy naszym seniorom. Nie są one co prawda nowe, ale na początek pozwolą seniorom nauczyć się ich obsługi. W każdy piątek prowadzimy bezpłatną kawiarenkę internetową dla wszystkich zainteresowanych seniorów z miasta. ZAPRASZAMY.

Tworzone odcinki „Czasu Seniora” zamieszczamy również na stronie internetowej prowadzanej przez nasze Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA. Poprzez tę stronę docieramy do Mazowieckich Rad Seniorów, ale również do seniorów w innych województwach.

Żeby odpowiedzieć na pytanie, czy Wirtualny Uniwersytet w Legionowie jest potrzebny, to powiem, że stronę internetową naszego Uniwersytetu odwiedza dziennie od 300 do 500 osób a stronę Mazowieckiej Akademii 50 osób dzienne.

Wydaje się nam, że te liczby zobowiązują i potwierdzają słuszność podjętej w kwietniu decyzji.

Powstaje pytanie: co dalej ? Po konsultacji z koleżankami i kolegami z zarządu naszego Uniwersytetu podjęliśmy decyzję o dalszej kontynuacji i budowaniu Legionowskiego Wirtualnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju powoduje, że coraz więcej czasu będziemy spędzali w mieszkaniach, dbając o nasze zdrowie. Komputer może być dla nas narzędziem do nauki i oknem na świat na długie zimowe wieczory. Najważniejsze, abyśmy się nie bali go włączyć i co najważniejsze „aby nam się chciało chcieć”.

Jak to będziemy robili dalej? Dzisiaj jeszcze wam nie powiemy, niech to będzie naszą niespodzianką.

ZAGLĄDAJCIE WIĘC NA NASZE STRONY INTERNETOWE. I jeszcze najważniejsze piszcie do nas, dzielcie się z nami swoimi uwagami, proponujcie swoje materiały i rodzaje działań, które są dla was interesujące. Nasz zespół redakcyjny, przeanalizuje i weźmie pod uwagę wszystkie interesujące propozycje.

Wykorzystamy również przesłane materiały w wydawanym przez nasze Stowarzyszenie (LIS-ie) Legionowskim Informatorze Senioralnym lub w innych wydawnictwach.

Czas pandemii nie pozwala nam na bezpośrednie spotkania, bardzo tego żałujemy. Legionowski Uniwersytet Wirtualny niech będzie małą rekompensatą.

Wszystkim, życzymy dużo zdrowia na kolejne dni i miesiące.

ZAPRAZAMY NA NASZE STRONY INTERNETOWE.

https://lutw.spp-nadzieja.pl/

Piszcie do nas na adres : spp-nadzieja@wp.pl

dr Roman Biskupski
dyrektor Wirtualnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Exit mobile version