7 grudnia na Legionowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbył się wykład otwarty Pani Małgorzaty Buttitty w cyklu „Wielkie i małe społeczności blisko nas”. Autorka wprowadziła słuchaczy w Magię i tajemnice świąt dworskich i wiejskich na Mazowszu.
Wykład odpowiadał na pytania:
o Czym w dawnej kulturze było świętowanie?
o Na czym polegały przygotowania i jak kreowano świąteczną atmosferę?
o Co się działo w kuchni dworskiej i wiejskiej?
o Co jadano i dlaczego akurat takie, a nie inne potrawy?
o Które z dawnych smaków, obrzędów i obyczajów tkwią w nas do dziś?
Małgorzata Buttitta – Italianistka (UW) i antropolożka kultury (Uniwersytet w Palermo).
Ekspertka w dziedzinie antropologii jedzenia oraz historii i tradycji kulinarnych.
Specjalistka od kultury i tradycji polskich, włoskich oraz basenu Morza Śródziemnego.
Badaczka dziejów oraz kulinariów wsi i dworu Wschodniego Mazowsza.
Wykładowczyni i prelegentka w Polsce i we Włoszech, uczestniczka konferencji i międzynarodowych programów edukacyjnych, jurorka na polskich i międzynarodowych konkursach kulinarnych. Również dziennikarka – food writer, a także komentatorka włoskiej sceny politycznej.
Autorka „Niezapomnianej kuchni Warmii i Mazur”, „W dawnej kuchni pogranicza polsko-litewskiego” oraz literackiego przekładu „Włoskiej sztuki dobrego gotowania” Pellegrina Artusiego.
Założycielka i prezeska Fundacji Convivium-uczta (Akademia Pana Wielądko), która zajmuje się kulinariami w sposób interdyscyplinarny o charakterze edukacyjnym, służąc każdemu odbiorcy, od uczniów, przez pasjonatów i badaczy historii kuchni, kucharzy, po Koła Gospodyń Wiejskich.
Obecnie kończy prace nad odnalezionym w archiwach rękopiśmiennym, bogatym zbiorem przepisów i notatek gospodarskich (1807-1864) Marcjanny z Jawornickich Oborskiej z Proszewa w ziemi liwskiej, a także pisze książkę o wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego.
#Mazowszepomaga, #MCPSpomaga, #programywsparcia, #solidarnośćmazowiecka, #MCPS.