Pamiątki rodzinne legionowian


Projekt ma na celu uchronić nie tylko pamiątki rodzinne mieszkańców Legionowa przed zapomnieniem, ale również zachowanie jak największej części pamięci tutejszych rodzin. Podstawowym działaniem jest pomoc w skanowaniu zdjęć rodzinnych i dokumentów, fotografowaniu pamiątkowych przedmiotów oraz ich opisaniu. Udzielane będą również porady jak właściwie je przechowywać, a także stworzyć album wraz z opisami.

Pamiątki rodzinne giną nie tylko podczas pożogi wojennej. Nawet w najspokojniejszych czasach zdarzają się pożary, zalania i kradzieże. Te bardziej kruche i delikatne mogą ulec zniszczeniu na wskutek naszej, czy naszych bliskich nieuwagi. Z czasem zapominamy imiona i nazwiska osób uwiecznionych na zdjęciach. Także nie zawsze uda się znaleźć kogoś, kto zapamięta wszystkie postacie występujące na zdjęciach i przekaże tę wiedzę dalej gdy nas kiedyś zabraknie.

Stare zdjęcia też w naturalny sposób bledną, nawet niedawno zrobione kolorowe tracą naturalne odcienie, a papier, na których wydrukowano ważne rodzinne informacje, po kilkudziesięciu latach z naturalnych przyczyn zaczyna kruszeć.

Wolontariusze, w tym członkowie Legionowskiego Klubu Historyków Rodzin w miarę możliwości, będą się starali pomóc zdobyć więcej informacji o przyniesionych zdjęciach, dokumentach lub przedmiotach. Także wskażą, jak można próbować odzyskać blask tych pamiątek rodzinnych.

Jeżeli właściciele wyrażą zgodę, cyfrowe kopie wraz z opisem zostaną opublikowane przez Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Nie jest to pomysł ani nowy, ani oryginalny. W Polsce funkcjonuje ponad 700 archiwów społecznych, których misją jest zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego i trwałe ich zabezpieczenie.

Pamiątki rodzinne legionowian

Skanowanie odbywać się będzie podczas spotkań Legionowskiego Klubu Historyków Rodzin. Będzie też można się umówić w innym terminie. Skany rodzinnych zdjęć i dokumentów zostaną wysłane właścicielom oryginałów przez pocztę elektroniczną lub zgrane na dostarczony nośnik (pendrive lub płytkę CD).

Osoby zainteresowane mogą się skontaktować przez recepcję Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego wieku.

Chcemy informować o najnowszych wydarzeniach organizowanych przez Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiecujemy nie wysyłać niechcianych listów.