II Memoriał Szachowy im. płk. Kazimierza Przymusińskiego


W dniu 03. września br. na terenie „Areny” w Legionowie został rozegrany II Memoriał Szachowy im. płk-a Kazimierza Przymusińskiego organizowany pod patronatem Prezydenta miasta Legionowa Pana Romana Smogorzewskiego.

Pierwotnie planowano rozegranie turnieju na terenie legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jednakże w związku z nagłymi perturbacjami związanymi z lokalem, w którym miał on być przeprowadzony, wystąpiła konieczność przeniesienia imprezy do wyżej wspomnianej „Areny”. Za przychylność i wypożyczenie sali konferencyjnej w tym obiekcie jesteśmy niezmiernie wdzięczni i dziękujemy Kierownikowi „Areny” – Panu Michałowi Kobrzyńskiemu. O zmianie lokalizacji poinformowaliśmy zgłoszonych uczestników w specjalnej „uwadze” zamieszczonej do komunikatu na stronie internetowej: „ChessArbiter Pro”, zaś ewentualnie dla tych, którzy np. już by nie zaglądnęli na powyższą stronę (zmiana lokalu nastąpiła na 3 dni przed zaplanowanym terminem rozegrania turnieju), trzymaliśmy w pogotowiu mikrobus, który miał za zadanie przewieźć ich  pod sam obiekt „Areny”. Z uwagi na powyższą okoliczność, czas rozpoczęcia turnieju przesunięto na godz. 10.30. Powstała sytuacja wymusiła na organizatorach dodatkowe działania logistyczne i tu szczególne podziękowania należą się Panom Sławomirowi Burzyńskiemu i Bogumiłowi Jackowskiemu – członkom Klubu Szachowego „Hetman” (działającego przy UTW), za pracę i wysiłek związany z przeniesieniem potrzebnego sprzętu oraz odpowiednie przygotowanie użyczonej sali do odbycia rozgrywek na terenie „Areny”. Za obsługę kateringu, osobne podziękowanie kierujemy do Pani Barbary Kasiak, z UTW.

O godz.10.30, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym „Nadzieja” Pan dr Roman Biskupski uroczyście powitał przybyłych na turniej w liczbie 36 zawodników (w różnych kategoriach wiekowych) ze szczególnym ukłonem w kierunku byłego Mistrza Polski w szachach klasycznych, a obecnie seniora w kat. 65+, wielce zasłużonego dla polskich szachów mistrza międzynarodowego Pana Jana Adamskiego. Gościem honorowym turnieju, podobnie jak w roku ubiegłym był Redaktor prowadzący – periodyku szachowego „Panorama Szachowa” – Pan Jerzy Moraś z Warszawy, którego ww. Wydawnictwo przekazało nieodpłatnie na rzecz zwycięzców (ale także i dla innych zainteresowanych) w poszczególnych kategoriach szachistów – nagrody książkowe o tematyce szachowej oraz kilkanaście egz. „Panoramy Szachowej”… Po powitaniu i przedstawieniu Pana  Leszka Bałdy – sędziego kl. państwowej, desygnowanego do przeprowadzenia zawodów, Pan Prezes „Stowarzyszenia….” życzył wszystkim pomyślności w czekających ich  zmaganiach na planszach gry królewskiej. W tym miejscu, z przykrością trzeba nadmienić, że kilka dziewcząt, które wcześniej zapisały się na listę uczestników chcących wziąć udział w „Memoriale…”, niestety w ostatniej chwili wycofały swój akces. Przygotowany puchar dla potencjalnej zwyciężczyni niestety nie doczekał się właścicielki… Szkoda! Może w przyszłym roku panie będą „odważniejsze”?!

Ogromnym niepocieszeniem stał się także fakt braku obecności (z powodu niespodziewanego zachorowania na „covid – 19”) na otwarciu — byłej żony św. p. pułkownika Pani Hanny Przymusińskiej, która była bardzo zaangażowana we wcześniejsze przygotowywania organizacyjne „Memoriału…”.

Nieoczekiwanie „II Memoriał…” wzbudził także zainteresowanie miejscowych mas-mediów i mieliśmy przyjemność gościć ekipę z radia i legionowskiej TV, która przeprowadziła kilka wywiadów z wybranymi uczestnikami turnieju.

Przed kojarzeniem do I rundy (turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund) sędzia Pan Leszek Bałda krótko przypomniał zawodnikom o regulaminowych zasadach, jakie będą obowiązywały w rozgrywanym turnieju.

Po zakończeniu rozgrywek ok. godz. 15.00, Pan Prezes dr R. Biskupski pogratulował wyłonionym zwycięzcom  w poszczególnych kategoriach i uhonorował ich pucharami oraz dyplomami i po uwiecznieniu tego zdarzenia na zdjęciach, podziękował wszystkim za sportową postawę i ogłosił zakończenie zwodów.

    Lista zwycięzców

Kat. „open”:  

I  m-sce     Andrzej Szewczak                             

II      ”         Sławomir Kędzierski

III   ”         Jan Adamski

Kat. „senior”

I     ”         Jan Adamski

II    ”         Tadeusz Jarmołowski

III   ”         Bogumił Bogdan

Kat. kl. 0-4:     

I     ”          Stanisław Wąs

II    ”         Jan Leśniewski

II   ”          Ignacy Kamiński

Kat. kl. 5-8:     

I     ”         Tadeusz Berent                                         

II    ”         Kacper Jaczyński                                  

III   ”        Maksymilian Cisowski – Piechucki

                                                                                                  Relacja: Lech Kępiński

                                                                                                  Zdjęcia: Tadeusz Jarmołowski


Jedna odpowiedź do “II Memoriał Szachowy im. płk. Kazimierza Przymusińskiego”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *