Klub Szachowy ‘Hetman’

Klub szachowy Hetman

Klub Szachowy ‘Hetman’ skupia grupę seniorów działających w zdeklarowanym stałym składzie 7 – osobowym na terenie Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Do stałego składu dołączają się okazyjnie także inni seniorzy lubiący sobie od czasu, do czasu zagrać kilka partii (niekiedy także pojawiają się seniorki), a którzy z racji tego, iż udzielają się nadal czynnie zawodowo, nie zawsze dysponują czasem, w godzinach których działa sekcja. Chętnych — mamy informację, byłoby więcej gdyby LUTW był czynny w godzinach popołudniowych. Zajęcia czy rozgrywki treningowe  odbywają się jeden raz w tygodniu — w środę w godzinach od 1000 do 1500. Podczas zajęć  analizujemy ciekawsze partie arcymistrzowskie z różnych prestiżowych turniejów, jednak przeważnie rozgrywamy pomiędzy sobą treningowe turnieje w konwencji tzw. gry szybkiej tj. 1/2 godz. na partię (każdy zawodnik ma 15min. na partię): system ten jest bardzo popularny pośród szachistów, bowiem pozwala na rozgrywanie turniejów w ograniczonym czasie, równocześnie większej liczbie zawodników, a ponadto skrócony czas na „myślenie” zmusza umysł do dużej koncentracji, wymaga spostrzegawczości i trenuje refleks, który szczególnie nam seniorom z upływem lat szczególnie jest potrzebny… W systemie tym w przeciągu naszego dnia szachowego mamy okazję rozegrać nawet po dwie rundy (partia i rewanż) każdy z każdym i wyłonić spośród nas zwycięzcę „dnia”…

Raz do roku, przeważnie w okresie jesiennym, przy wsparciu Dyrektora LUTW dr. R. Biskupskiego organizujemy w siedzibie Uniwersytetu wielopokoleniowy turniej szachowy z udziałem zarówno dzieci, młodzieży jak i seniorów obojga płci, celem propagowania tej „królewskiej gry” w naszym mieście. Właśnie od ubiegłego roku, turniej (będzie już na stałe widniał w kalendarzu legionowskich imprez szachowych) ma swoje miano – jako: Memoriał Szachowy im. płk. Kazimierza Przymusińskiego: św. p. mieszkańca Legionowa, który w czasie II Wojny Światowej był bohaterskim żołnierzem 1/1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK, później w czasie pokoju działaczem kombatanckim, oraz zasłużonym szachowym eksponentem, a także zawodnikiem charakteryzującym się wielką wiedzą z zakresu teorii gry w szachy, nieodżałowanym  naszym kolegą i przyjacielem.

W bieżącym roku honorowy patronat II – Memoriału Szachowego im. płk-a Kazimierza Przymusińskiego objął Prezydent Miasta Legionowa — Pan Roman Smogorzewski. Sponsorami nagród są: Kierownik Areny Legionowo — Pan Michał Kobrzyński, oraz wydawca ogólnopolskiego periodyku szachowego pn.: „Panorama Szachowa” – Redaktor Prowadzący Wydawnictwa Szachowego „Penelopa” Pan Jerzy Moraś z Warszawy.

Drzwi naszego klubu, są otwarte dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby poznać arkana tej pięknej gry, czy po prostu sprawdzić swoje umiejętności w  grze bezpośredniej. O grze w szachy z wielkim uznaniem pisało (poetycko i nie tylko…) wielu mistrzów pióra, ale w sposób niezwykle lapidarny, o aktorach tej sceny wypowiedział się sam mistrz krótkiej formy poetyckiej — Jan Izydor Sztaudynger w fraszce:

                                                                  „Podobieństwo”

Szachy kartom podobne, różni powiadają,
Damy, króle, walety! A asy? Te grają.

Zatem, kto ma ambicję stania się „Asem” – zapraszamy do nas!

Lech Kępiński


Chcemy informować o najnowszych wydarzeniach organizowanych przez Legionowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Obiecujemy nie wysyłać niechcianych listów.


2 odpowiedzi na “Klub Szachowy ‘Hetman’”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *